"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Алексеевка кентінің №1 жалпы білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №1 поселка Алексеевка отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Спорт және денсаулықтын кепілі

08.07.2019

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Спорт және денсаулықтын кепілі

Мектеп: КММ « Алексеевка орта мектебі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбаева Карлыгаш Аргыновна

Сынып: 7-сынып

Қатысқан оқушылар саны: 10

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Тынымбай Нұрмағамбетов «Он төрт жасар жігіт»

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

7.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау

7.А3. Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

-Мәтін мазмұның тыңдайды, түсіне алады,дұрыс –бұрыс  аңықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындайды:

Екпін түрлерін сөздерде дұрыс пайдаланады.

Кейбір оқушылар орындайды:

-Мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтайды, өз ойын дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

-оқушылар мәтіннің мазмұнын түсінеді

-ақпараттың өзектілігін анықтайды,ерекшелерін дәлелдейді

-екпін түрлерін дұрыс қолданады

Тілдік мақсаттар

Қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерді  арқылы оқушыларға түсіндіріледі:

Жетісік, спортпен шұғылдану,тіршілік.

Соғыс,майдан.

Құндылықтарға баулу

Өз еліне сүйіспеншілік көрсетеді

Пәнаралық байланыс

Денешынықтыру, биология

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Оқушылар осыған дейін алған білімдерін «Ыстық орындық» арқылы байқау.

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау. «Ым-шара ситуация». 2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген анықтамаларды спорт түрімен сәйкестендіру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті:

 

 

Психологиялық ахуал тудыру  шаттық шеңбері өткізіледі

 Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында «Ыстық лебіз» ойыны өткізіледі, оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді . Сыныпты 2 топқа бөлу үшін балалар сурет таңдайды. І топ: «Баскетбол», ІІ -топ "Футбол" пазл құрастыру арқылы топқа бөлу

https://umnieroditeli.ru/static/2/myach-bask-5-rezin-gold-cup-g705-ne-ukazan-g705.jpghttps://go3.imgsmail.ru/imgpreview?key=a80ac7ce1a927c&mb=imgdb_preview_392

 

Миға шабуыл суреттегі спорт түрлерін қимылмен әрекеттермен көрсету.

http://sports.kz/upload/2012-05/508bcd2300b3a.jpghttp://kk.sport.gov.kz/wp-content/uploads/2014/04/photo_40761-300x166.png

Оқушылар суреттің атауын қимыл әрекеттерге қарап айтады. Қатысушылар екі  топқа бөлінгеннен кейін олардың топ басшылары ортаға шығып карточканы таңдайды. Онда спорт тақырыптар берілген. Әр топ өз тақырыптарына байланысты ым-шара, панто-мимикалық ситуация құрайды. Қалған бір команда олардың басты тақырыбын аныктау.

  1. Негізгі құралы доп болып саналатын спорт түрі-(футбол).
  2. Мұз бетінде арнайы дайындалған құралмен сырғанау түрі- (коньки тебу).
  3. Қысқы спорт түрі-(шаңғы тебу).
  4. Екі адамның жекпе-жегі түріндегі спорт түрі- (күрес).
  5. Штанганы жоғары көтеру бойынша жаттығулардың орындалуы- (ауыр атлетика

 

 

 

 

 

Күміс құмған-ай

АКТ

Интербелсенді тақта,

Слайдтар,

 

 Сабақтың ортасы

1-тапсырма: Т.Ж

-Балалар,  осы суретер бойынша не айталасындар?

 

http://pressa.tv/uploads/posts/2016-05/1462872151_6.jpghttp://pressa.tv/uploads/posts/2016-05/1462872125_7.jpg

 

-ұлы отан сығысы,жас бала, солдаттар, ел қорғаушылар т.б

- Дұрыс, бұл соғыс уақыты. Бүгінгі сабақтың тақырыбы Тынымбай Нұрмағамбетов «Он төрт жасар жігіт» 

 

Мәтінді екі рет тыңдап (аудиотаспа).

Мәтін бойынша әр топ бір-біріне 2 сұрақтан дайындайды да, дайындаған сұрақтарын бір-біріне қояды. Қойылған сұрақтарына оқушылар мәтіннің мазмұнына сай жауап береді.

 

Дескриптор:

-мәтін бойынша сұрақтар қоя алады;

-мәтіннің мазмұнына сай жауап бере алады.

 

2-тапсырма: Т.Ж

Мәтін топтарға таратылады. Бір оқушы оқып шығады.Үш негізгі ақпарат аңықтау.

 

    1 топ     Прозашы әрі балалар әдебиетінің белді өкілі Тынымбай

Нұрмағамбетов 1945 жылы10-маусымда Қызылорда облысы,

Жаңақорған ауданындағы «Бірлік» совхозында туған.

     1968 жылы Қызылорда қаласындағы Гоголь атындағы

педагогикалық институтының қазақ тілі және әдебиеті

факультетін бітіргеннен кейін еңбек жолын көп таралымды

 «Су құрылысшысы» газетінен бастаған.

Сосын Қызылорда облыстық радио комитетінде істеп, «Жазушы»

баспасында редактор қызметін атқарған.

   2 топ     Алғашқы әңгімелер жинағы 1971 жылы«Қауын иісі» деген атпен шықты. “Он төрт жасар жігіт” әңгімесінде Саян арқылы Ұлы Отан соғысы жылдарындағы жігерлі де қайсарлы балалардың мінез

ерекшелігіне ерекше көңіл бөледі.

Саянның соғысқа барам деп сұрануы, “сөз жоқ, мен оларды жеңіп барып, ауылға келемін” деген сенімі – сол тұстағы барша жанның

арман-мақсаты. Ол әкесі майданға кеткен соң, ауру ана,

іні- қарындасқа қамқор, бір отбасының арқа сүйері болған,

ерте есейген ұрпақ өкілінің типтік бейнесі.

 

 

үш негізгі ақпарат

І топ

1.

2.

3.

ІІ топ

1.

2.

3.

Дескриптор

-мәтіннен үш өзекті ақпаратты анықтай алады;

-ойларын өз сөзімен жеткізе алады

Ой қозғау

Сабақтың соңы

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ассоциация «Арман» 1 құты  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия"Бес саусақ" әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 тапсырма. Т .Ж

Әр топқа сөйлемдер жазылған кесте беріледі.

Кестедегі ақпаратардың мәтіннің мазмұнына сай дұрыс/бұрыстығын белгілейді.

Сөйлемдер

 

Дұрыс

+

Бұрыс

-

Алғашқы әңгімелер жинағы 1970 жылы «Қауын иісі» деген атпен шықты .

 

 -

Отан соғысы жылдарындағы жігерлі де қайсарлы балалардың мінез ерекшелігіне ерекше көңіл бөледі..

+

 

Он төрт жасар жігіттін есімі Саян.

+

 

Ол әкесі майданға кеткен соң, ауру ана, іні-қарыңдасқа қамқор,бір отбасының арқа сүйері болған, ерте есейген ұрпақ өкілінің типтік бейнесі..

+

 

Дескриптор

-мәтіннің мазмұнын түсіне алады;

-ақпараттың дұрыс/ бұрысытығын анықтай алады.

 

 

- Балалар , әр адамның өз арманы бар. Менің арманым сендерге білім беру. «Арман» деген сөзді калай түсінесіндер?!Видео Димаш Кудайбергеновтын арманы

 

Венн диаграммамен салыстыру Саян мен Димаш(сығыс және бейбітшілік уақыты )

Айырмашылық                           Ұқсастығы

                                                      1 жастық шақ

1 -20-21 ғасыр                              2 арман

2 – соғыс,бейбітшілік                 3 мақсат

3 –соғысқа бару,әнші болу

 

 

.Қорытынды (Рефлексия): Бес саусақ әдісі бойынша оқушылардың бүгінгі сабақ бойынша нені білгендерін сұрау арқылы қорытындылау.

 Бас бармақ – бүгінгі сабақ  ұнады ма?

Балан үйрек –алған ақпараттарды өз өміріңізде қолданасыз ба?

Ортан терек – алған ақпараттар  тиімді ме?

Шылдыр шүмек – бүгінгі күніңіз босқа өтпеді деп ойлайсыз ба?

Кішкене бөбек – тілек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 360


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст