"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Алексеевка кентінің №1 жалпы білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №1 поселка Алексеевка отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Жыл мезгілдер

20.06.2019

Грамматикалық тақырып: Болымсыздық етістікті қайталау.

Сабақтың типі: білімді жинақтау

Сабақтың түрі:  ертегі,саяхат сабағы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:

Оқушылардың лексикалық және грамматикалық тақырыптардан алған білмдерін нығайту. Оқушылардың өздеріне тұжырымдар жасатып, өз ойларын дәделдеуге төселдіру, танымдық қасиеттерін дамытуға мүмкіншілік жасау.

Тәрбиелігі:

1. Оқушыларды тиянақтылыққа, сауаттылыққа, ұстамдылыққа, жылдам ойлауға, мәдениетті, әдемі сөйлеуге үйрету. Табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелеу.

Дамытушылығы:

Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін саралау, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау. 5 мин.
2. Негізгі тірек білімді қалыптастыру, жинақтау. 3 мин.
3. Оқушыларға білімділік қабілеттерін жүргізу тәсілдерін меңгерту.12 мин.
4. Оқушылардың жүргізген өздік жұмыстарын бақылауға алу өзі өзін тексерту.15 мин.
5. Іс әрекеттерін, абайын байқау. 5 мин.
6. Сабақтың қорытындысын жасау.5 мин.

Оқыту әдістері:  әңгімелеу, топпен жұмыс,өзіндік жұмыстар, ізденіс әдістері, ауызша сұрау, қайталау әдісі, салыстыру, мақтау, көтермелеу, мадақтау әдісі.

Оқыту құралдары: Презентация «Жыл мезгілдері» слайдтары, жұмбақтар, мақалдар жазылған слайдтар, көмекші карточкалар, деңгейлік тапсырмалар, коллаж құрастырма суреттері, фишкалар.

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Деректі көздер

 Ұйымдастыру кезеңі Психологиалық ахуал туғызу.

2мин.

Оқушылармен психологиялық сәттілік орындау.

 

Оқушылар амандысады.

Өлең айтады:

Сабағыңды жөндеп,

Әзірленсең еңбек.

Қиындықтың бәрін,

Еңбек қана жеңбек

 


 

Ұжымдық жұмыс

2мин

Әр түрлі дыбыстық аудио запись тыңдату ,оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.

-Балалар жыл мезгілдерін кім атап жібереді?

Оқушыларды бағалау ережсімен таныстыру.(қызыл- өте жақсы, сары-жақсы, жасыл- қанағаттанарлық)

Түрлі дыбыс тыңдау арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.

Оқушылар сұраққа жауап береді.

Аудио запись


 


 


 

фишкілер

І. Көктем аялдамасы: «Бәйге»

5мин

1.Сұрақ-жауап:

1) Көктемде қандай құстар ұшып келеді?

2) Көктемнің алғашқы гүлдері?

3) Көктемде қандай мейрамдар болады?

4) Көктем айларын ата?

5)Етістік дегеніміз не?

6) Болымсыз етістіктің жұрнақтарын ата?

7) Көктем туралы қандай өлең білесің?

Оқушылар бір –бірін қолпаштау арқылы бағалайды.

Доп

Интербелсенді тақта

ІІ.Жаз аялдамасы:

Мәтінмен жұмыс

8мин

1.Оқушыларға мәтіндер беріледі,мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жазады.Мәтіннен етістіктерді тауып болымсыз етістікке айналдырып,ауызша айту.

Бір жылда .................... жыл мезгілі бар. Олар көктем, . ......... , күз және қыс. Көктем айлары- наурыз, ................. , мамыр. Қар наурыз айында еріп, ............. айында барлығы көктей бастайды. Құстар жылы жақтан .................... келеді.

2. Жұмбақ шешейік. Бұл қай кезде болады?

1. Бұлтты айдап желдеткен,
Нөсерлетіп селдеткен.

Жаңбырлатып ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың?                  (Көктем)

2. Қойның толы жеміске,

Көк майсалы еңісте.

Көбелек қуып ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың?              (Жаз)

3. Шанамен зырғып желдетіп,

Шаңғы, коньки тебетін.

Аққала жасап ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың?          (Қыс)

4. Жиын-терін болатын,

Қамбаға астық толатын.

«Қызыл қырман» ойнайтын,

Қай мезгіл деп ойлайсың?                   (Күз)

Әр оқушы парақшадағы мәтінмен жұмыс істейді. Ауызша болымсыздық етістіктерге айналдырып айтады.


 

 

 

Сөздіктер

Үш түсті бағдаршам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2мин

«Қызыл өрік» әні арқылы дене қимылын көрсетеді

Оқушылар дене қимылын жасайды.

 

ІІІ. Күз аялдамасы:

«Септік шаһарында»

8мин

1.Тапсырма. Мына сөздерге септіктің жалғауларын жалғап орналастыр.

2.

Әрбір оқушыға кесте беріледі. Оқушылар кестені толтырады.

 

ІV. Талдау

7мин

Әр топқа карточка беріледі.суреттің орныңа сөздер қою.

Әр топ сөйлем құрастырады.

Постермен жұмыс

Оқулыққа сүйеніп, сөйлем құрастырады. Бір –біріне дауыстап оқиды.Постерге жазып, суретін салады. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бағалау бойынша бір –бірін бғалайды.

стикерлер

V. Жинақтау

5мин

 «Менің сүйікті гүлім» туралы интервью беру.

Оқулық бойынша сұрақтарға жауап береді.Қолпаштау арқылы бағалайды.

 

VІ.Үй жұмысын беру.

 Бағалау

 

 

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларға парақтар таратылады.

Білемін

Білгім келеді

Білдім

 

 

 

Мұғалім бағалау парақтарын таратады.

Бағдаршам арқылы қызыл – түсіндім, білдім

Сары – онша емес

Жасыл – түсінбедім, білмедім.

Топтың спикерлері бағалау критерийлерге сүйеніп бағалайды.


 


 


 


 

Бағалау критерийлері

 

 

 

Просмотров: 600


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст